SEBASTIAN
ROLICZ

ADWOKAT

Najważniejszy jest Klient. Tylko faktyczne poznanie jego potrzeb pozwala zapewnić wystarczającą ochronę prawną. Dokładam wszelkich starań, aby stworzyć komfortowe warunki komunikacji i współpracy. Gwarantuję pełne zaangażowanie nastawione na sukces.

Ile może trwać sprawa rozwodowa przed sądem?

2024-04-16 17:52:15

Czas trwania sprawy rozwodowej przed sądem może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak złożoność sprawy, obciążenie sądu, zakres żądania w pozwie, nastawienie stron, skłonność do kompromisu lub jego brak.

Co wpływa na długość procesu rozwodowego?

Zdecydowanie najważniejszym elementem wpływającym na wydłużenie procesu rozwodowego jest złożenie pozwu z orzekaniem o winie drugiej strony. Wymaga to przeprowadzenia przed sąd rozbudowanego postępowania dowodowego, aby ustalić który z małżonków ponosi winę w rozkładzie pożycia, a także co niezwykle istotne czy drugi z małżonków nie przyczynił się do tego rozkładu nawet w niewielkim stopniu. Najczęściej zatem sąd przesłuchuje licznych świadków (zawnioskowanych przez strony), i przeprowadza inne dowody np. dowody z nagrań, treści wiadomości elektronicznych, zdjęć, etc.

ile trwa rozwód

Wszystkie te czynności wymagają czasu i rezerwowania przez sąd kolejnych terminów rozpraw. Z uwagi na zapełnione wokandy nie jest możliwe, aby sąd skumulował całą procedurę w jeden dzień, na jednym terminie. Proces rozwodowy zatem w takich sytuacjach rozciąga się w czasie.

Brak winy większej i mniejszej w rozkładzie pożycia

Biorąc pod uwagę naczelną zasadę orzekania o winie w procesie rozwodowym a więc brak rozróżnienia winy mniejszej i większej (co w praktyce prowadzi do ich częstego zrównania i mało satysfakcjonującego rozstrzygnięcia dla małżonków w postaci orzeczenia winy wspólnej) pojawiają się postulaty w orzecznictwie, aby w ogóle zrezygnować z możliwości orzekania o winie przez sąd, a tym samym poświecić dochodzenie do przyczyn rozkładu pożycia na rzecz sprawności postępowania i stwierdzenia jedynie, iż więzi między małżonkami ustały.

Na tą chwilę jednak, każdy z małżonków może wnosić o orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy drugiego z małżonka. Należy jednak mieć świadomość, iż w przypadku złożenia pozwu z orzeczeniem o winie pewnym jest fakt znacznego wydłużenia postępowania, jest to istotny czynnik, który zawsze powinien być brany pod uwagę przez stronę.

O tej kwestii pisałem już w osobnym wpisie.

Ile trwa sprawa rozwodowa z orzekaniem o winie?

Postępowania z orzekaniem o winie, szczególnie gdy strony mają dzieci i walczą także o alimenty, kontakty czy władzę rodzicielską mogą trwać dobrze ponad rok, a nawet kilka lat i mowa tylko o postępowaniu przed sądem I instancji. Ponieważ każda ze stron niezadowolona z rozstrzygnięcia może wnieść apelację, całkowity czas trwania rozwodu z orzekaniem o winie, łącznie z oczekiwaniem na wyrok sądu apelacyjnego to około 3 lata (zdarza się krócej jak i dłużej, uznajmy to za średnią).

orzekanie o winie w rozwodzie

Rozwód za porozumieniem stron - czy możliwy jest rozwód na pierwszej rozprawie?

Po drugiej stronie najmniej skomplikowanych procesów, możemy umiejscowić pozew o rozwód bez orzekania o winie, tj. za zgodą obu stron, w ramach porozumienia małżonków, bez dzieci lub z małoletnimi, ale ugodowo ustalonymi alimentami (lub tylko alimentami, w takiej sytuacji jest duża szansa, iż o alimentach spornych sąd orzeknie na pierwszej rozprawie), i bez większych innych sporów np. w zakresie władzy rodzicielskiej czy kontaktów.

Rozwód za porozumieniem stron może zakończyć się nawet na pierwszej sprawie tj. w 3-4 miesiące od daty złożenia pozwu o rozwód, bo tyle mniej więcej oczekuje się – przynajmniej w okręgu gliwickim (pod który podlega m.in. Ruda Śląska, Zabrze, czy Gliwice) - na wyznaczenie pierwszej rozprawy.

Mediacja w sprawach rozwodowych, a czas trwania rozwodu

Zakończenie sprawy rozwodowej można przyśpieszyć, jeśli obie strony zdecydują się na postępowanie mediacyjne. Przed mediatorem można ustalić wszystkie najważniejsze sprawy, takie jak ustalenie porozumienia rodzicielskiego, wysokości alimentów na dziecko, kwestie dotyczące winy w rozkład pożycia małżeńskiego.

Więcej o mediacji, o jej zasadach i kosztach w wątku Co to jest mediacja?

Podsumowanie

Pamiętajmy zatem, iż dołożenie do sprawy rozwodowej każdej spornej kwestii wydłuża postępowanie i jest czynnikiem wpływającym na czas rozwodu.

Na wydłużenie czasu trwania procesu rozwodowego wpływa zatem orzekanie:

  • o winie
  • o alimentach na dzieci lub małżonka
  • o kontaktach z dziećmi
  • o pozbawieniu jednej ze stron władzy rodzicielskiej
  • w sprawie podziału majątku małżonków
  • o korzystaniu ze wspólnego mieszkania lub w sprawie eksmisji małżonka

Istotny jest także okres złożenia pozwu, np. w okresie wakacyjnym czy świątecznym rozprawa może być wyznaczona później. Wystarczy także tak prozaiczny powód, jak np. choroba sędziego, czy usprawiedliwiona absencja drugiej strony lub świadka na terminie – aby wpłynąć na czas oczekiwania na rozwód.  

Konkludując, czas trwania sprawy rozwodowej przed sądem jest zmienny i zależy od wielu czynników. Osoby przechodzące przez proces rozwodowy powinny skonsultować się z adwokatem, aby uzyskać dokładne informacje dotyczące ich indywidualnej sytuacji.

Warto zatem aby postępowanie rozwodowe prowadził profesjonalny pełnomocnik, który pomoże wybrać optymalną ścieżkę procesu.

Kategorie